WorldSkills 2015

Deltagere

Her kan du se en oversigt over deltagerne til WorldSkills i 2015.

Det danske landshold 2015 bestod af 18 af landets dygtigste unge håndværkere, som deltog i 17 forskellige fag (struktørerne var et to-mandshold). I alt deltog omkring 1.200 unge fra hele verden.

Liste over deltagere og fag:

Fag: Autolakerer (Car Painting)
Navn: Mike Sørensen
Skole: Teknisk Skole Silkeborg
Arbejdsplads: JB-Autolakering

Fag: Bager (Bakery)
Navn: Stephanie Carbel Svendgaard
Skole: Kold College
Arbejdsplads: Byen’s Brød,  Silkeborg

Fag: Bygningsmaler (Paintning and Decorating)
Navn: Marco Mathias Dyrvig Brems
Skole: Syddansk Erhvervsskole
Arbejdsplads: A-Z Maleren/Østjysk Spartelfirma

Fag: Bygningssnedker (Joinery)
Navn: Peter Boye Larsen
Skole: Svendborg Erhvervsskole
Arbejdsplads: Ærø Møbler A/S

Fag: Bygningsstruktør (Concrete Construction Work)
Navn: Jimmie Rosengaard Andersen
Skole: AMU Fyn
Arbejdsplads: Peter Arsleff

Fag: Bygningsstruktør (Concrete Construction Work)
Navn: Kasper Jensen
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: CG Jensen A/S

Fag: Flisemurer (Wall and Floor Tiling)
Navn: Daniel Brodde Thomsen
Skole: EUC Nord
Arbejdsplads: Hæstrup Murerforretning ApS

Fag: Grafisk tekniker (Print Media Technology)
Navn: Nick Dolleris Seeger
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: Kailow Graphic A/S

Fag: Industritekniker – drejning (CNC Turning)
Navn: Nikolaj Vadstrup Pedersen
Skole: Mercantec
Arbejdsplads: Grundfos A/S

Fag: Industritekniker – fræsning (CNC Miling)
Navn: Robin Wilfred Oudal
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: Aks Finmekanik

Fag: Karrosseritekniker (Autobody Repair)
Navn: Søren Holm Frandsen
Skole: Teknisk Skole Silkeborg
Arbejdsplads: Bjarne Nielsen A/S

Fag: Kok (Cooking)
Navn: Kristoffer Ringsing
Skole: Selandia
Arbejdsplads: Støvlet Katrines Hus

Fag: Mediegrafiker (Graphic Design Technology)
Navn: Stefan Pedersen Fritsche
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads:

Fag: Murer (Bricklaying)
Navn: Jens Peter Vestergaard
Skole: Herningsholm Erhvervsskole
Arbejdsplads: Ole Ibsen A/S

Fag: Møbelsnedker (Cabinetmaking)
Navn: Thomas Vilain Rørvang
Skole: Svendborg Erhvervsskole
Arbejdsplads: Bruhn /Rørvang ApS

Fag: Personvognsmekaniker (Automobile Technology)
Navn: Jesper Stie Sørensen
Skole: Syddansk Erhvervsskole
Arbejdsplads: A. Boesenbæk A/S

Fag: Tjener (Restaurant Service)
Navn: Puk Maria Søndergaard Mortensen
Skole: Hansenberg
Arbejdsplads: Hotel Legoland

Fag: Tømrer (Carpentry)
Navn: Thorbjørn Paw Stryger
Skole: CELF
Arbejdsplads: GFK Huse ApS

 

Resultater

Danmark kom hjem med en sølvmedalje (murer), to bonzemedaljer (bager og tømrer) og otte Medallions of Excellence.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+