Vindere DM i Skills 2018

Alubygger:

Tobias Hougaard Christensen, Horsens (Aludan Facader A/S, Hedensted) EUC Nordvestsjælland.

Anlægsgartner:

Jesper Frederiksen, Otterup (E. Stein Frandsen Anlægsgartnerfirma Aps. Odense) og Peter Levin, Horsens (Svend Erik Lind A/S, Horsens), begge Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus.

Anlægsstruktør:

Jesper Helding Knoldsborg Andersen, Faaborg (Korinth Entreprenørfirma A/S, Faaborg) og Anders Konggaard Dyrhøj, Odense (Munck Forsyningsledninger A/S, Odense), begge AMU Fyn.

Autolakerer:

Stefan Fjellerad, Hjørring (Sundsholmens Autolakering ApS, Nørresundby) College 360.

Automatiktekniker:

Frederik Damgaard Pedersen, Nørresundby (Damgaard-Automatik A/S, Aabybro), TECHCOLLEGE.

Bager:

Lasse Nørup Bentsen, Herning (Skolegades Bageri, Herning) Uddannelsescenter Holstebro.

Blomsterdekoratør:

Sarah Ydse Prehn Hansen, Sindahl (Mimosa Blomster – Vinkrogen, Hirtshals) Handelsfagskolen.

Brolægger:

Jesper Viking Hansen, Ølsted (P.P. Brolægning A/S, Roskilde) og Nichlas Carl Skaarup Drewsen, Ringsted (Kaj Bøje Pedersen A/S, Ringsted) begge NEXT Uddannelse København.

Bygningsmaler:

Nadja Lykke Andersen, Esbjerg (TJ Malerfirma/v Torben Jensen, Esbjerg) Rybners Teknisk Skole.

Bygningssnedker:

Justian Raahauge, Glostrup (Exponent A/S, Glostrup) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør:

Line Biltoft Jepsen, Esbjerg (TC Beton A/S, Vejen) og Mathias Kjærgaard Jørgensen, Aabenraa (Chr. Johannesen A/S, Røde Kro) begge AMU Vest.

Detailhandel:

Charlotte Halberg Paulsen og Mille Glerup Christensen, begge fra Aalborg og Aalborg Handelsskole.

Elektriker:

Nikolaj Sinding Nielsen, Søborg (Elfirmaet PHL, Søborg) TEC.

Ernæringsassistent:

Amalie Søndergaard-Pedersen, Graasten (Mad og Måltider, Aabenraa Kommune) EUC Syd.

Flisemurer:

Samuel Birk Axelsen, Aalborg (Lund & Staun A/S, Svenstrup J) TECHCOLLEGE.

Frisør:

Laura Lykke Jensen, Hillerød (Hairstylist Lykke Jensen, Gilleleje) NEXT Uddannelse København.

Glarmester:

Ali Hussam El Mohamad, København (Glarmestre Snoer & Sønner A/S, København NV) EUC Nordvestsjælland.

Gourmetslagter:

Pernille Løvig Nielsen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Grafisk tekniker:

Mads Dyrberg Bundgaard, Aalborg (Polyprint, Hedensted ) TECHCOLLEGE.

Gulvlægger:

Anders Philip Gadegaard Aagaard, Ejby (BT Gulve Middelfart A/S) Mercantec.

Industritekniker:

Casper Rasmussen, Kjellerup (KVM Industrimaskiner A/S, Kjellerup) Mercantec.

Karrosseritekniker:

Niklas Jensen, Aalborg (Pedersen & Nielsen Aalborg) College 360.

Klejnsmed:

Svend Borup Christophersen, Mariager (Skanda A/S, Mariager) Tradium.

Kok:

Lasse Zacho Andersen, Slagelse (Støvlet Katrines Hus, Sorø) ZBC.

Konditor:

Caroline Amalie Flyvenring Andersen, Charlottenlund (Kurhotel Skodsborg) ZBC.

Kosmetiker:

Mathilde Ravnhøj, Odense. SDE.

Maskinsnedker:

Christian Lemmermand, Odder (Aksel Kjersgaard A/S, Odder) Skive College.

Mediegrafiker:

Benjamin Aa Nygaard, Viby J (Mindmill Denmark A/S, Viby J) Aarhus Tech.

Murer:

Kenneth Meldgaard Ebbesen, Spjald (Murerfirmaet Glenn Østergaard, Spjald) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:

Ida Sofie Jensen, Odder (Nicolai Bisgaard Møbelpolstrer, Odder) Skive College.

Møbelsnedker:

Esben Kellemann Thomsen, Nørresundby (Brdr. Poulsen, Pandrup) EUC Nord.

Personvognsmekaniker:

Lasse Poul Juulsgaard Karlsen, Lemvig (Lemvig Autoteknik A/S) Mercantec.

Receptionist:

Nicoline Rohmann Håkansson, Aalborg (Comwell Aarhus) TECHCOLLEGE.

Smørrebrød og catering:

Anna Schomburg Hansen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Social- og sundhedsassistent:

Ida Kaalund, Lemvig (Hospitalsenheden Vest), og Louise Nyby Lisberg, Aulum (Herning Kommune) Social- og Sundhedsskolen, Herning.

Tagdækker:

Lasse Langhave Meisner, Hadsten (BM Tagdækning Aps, Hadsten) Learnmark Horsens.

Teknisk Isolatør:

Patrick Jørgen Nielsen, Roskilde (Persolit A/S, Rødovre) EUC Nordvestsjælland.

Tjener:

Christina Ahlstrøm Pedersen, Juelsminde (Hotel Juelsminde Strand) College 360.

Tækkemand:

Christian Alexander Ditlefsen, Kolding (Tækkefirmaet Evald Knudsen og Søn Aps, Egtved) Den Jydske Haandværkerskole.

Tømrer:

Mathias Jensen, Herning (Tømrerfirmaet Lj Montage Aps., Ikast) Herningsholm Erhvervsskole.

Urmager:

Cecilia Brinch Kristensen, Vejen (Kipp Ure og Smykker, Vejen) ZBC.

VVS-energispecialist:

Martin Grambo Krongaard, Aabenraa (Fredslund VVS, Aabenraa) EUC Syd.

 

Tilmeldte fag

Her kan du se en liste over de fag, som er tilmeldt DM i Skills 2018.

Konkurrencefag

Alubygger
Anlægsgartner
Anlægsstruktør
Autolakerer
Automatiktekniker
Bager
Blomsterdekoratør
Brolægger
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Detailhandel
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Gourmetslagter
Grafisk tekniker
Gulvlægger
Industritekniker
Karrosseritekniker
Klejnsmed
Kok
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Mediegrafiker
Murer
Møbelsnedker
Møbelpolstrer
Personvognsmekaniker
Receptionist
Smørrebrød og Catering
Social- og sundhedsassistent
Tagdækker
Teknisk Isolatør
Tjener
Tækkemand
Tømrer
Urmager
VVS-energispecialist

Demonstrationsfag

Beklædningshåndværker
Chauffør (Vejgods)
Flytekniker
Gartner
Handelsuddannelsen
Lager
Landmand
Lastvognsmekaniker
Lufthavnsoperatør
Procesoperatør
Pædagogisk Assistent
Redder
Serviceassistent
Skiltetekniker
Slagter
Stenhugger
Teknisk Designer
Vvs og blikkenslager
Værktøjsuddannelsen

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+