Vindere DM i Skills 2017

Følgende vandt DM i Skills 2017 i deres fag:
(Vinderens hjemby i parentes efter navnet)

Anlægsgartner:

Ditte Lassen (Thorsø), Anlægsgartner Lis Mikkelsen ApS, Hammel, og Silas Skovhus Kragh (Viby J), Arne Skyum ApS, Hasselager. Begge er elever fra Jordbrugets Uddannelsescenter, Beder.

Anlægsstruktør:

Jakob Bruun Østerberg (Millinge), Millinge Maskinstation, Millinge og Jacob Krogsgaard Pilegaard (Faaborg), Korinth Entreprenørfirma, Faaborg. Begge er fra Amu Fyn.

Autolakerer:

Mads Pallisgaard Holm (Thyholm), Teknisk Skole Silkeborg/3N Lakering, Thisted.

Automatiktekniker:

Nikolaj Christensen (Kjellerup), Mercantec/Grundfos, Bjerringbro.

Bager:

Fie Hyldegaard Mortensen (Stenlille), ZBC Ringsted/Sejers Konditori, Sorø.

Blomsterdekoratør:

Julie Horne Larsen (Øster Vrå), Handelsfagskolen/Florina Blomster, Øster Vrå.

Brolægger:

Marco Jensen (Tappernøje), Brolæggerkompagniet Roskilde og Mathias Mogenstein Schwartz (Fredriksværk), PP Brolægning, Roskilde. Begge er fra NEXT Uddannelse, København.

Bygningsmaler:

Rebekka Guldbrand Vedstesen (Ansager), Rybners/Malermester Kurt Skovdal, Tistrup.

Bygningssnedker:

Frederik Riber (Haslev), Roskilde Tekniske Skole/Tømrermester Madsen, Præstø.

Bygningsstruktør:

Mille Christine Eriksen (Næstved), Per Aarsleff A/S, Åbyhøj og Alexander Juhlin Jensen (Næstved), C.C. Brun Entreprise, Herlufmagle. Begge er fra EUC Sjælland.

Cater/Smørrebrødsjomfru:

Simona Daskute (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Spiseriet 8000, Skødstrup.

Detailhandel:

Mie Høyer Håkansson (Hillerød) og Christina Lindbo (Helsingør) elever på K-nord.

Elektriker:

Mikkel Rifbjerg Pedersen (Nykøbing F), CELF/Marielyst El, Væggerløse.

Ernæringsassistent:

Matthias Hindborg Palmelund (Valby), Syddansk Erhvervsskole, Madhuzet Zahlesvej, Ringsted.

Flisemurer:

Frederik Nielsen (Aalborg), TECHCOLLEGE/M. Thomsen Støtt A/S, Aalborg.

Frisør:

Emilie Mølby (Fredericia), Syddansk Erhvervsskole/Holk Intercoiffure, Kolding.

Glarmester:

Lasse Lindgreen Nielsen (Fårevejle), EUC NVS/Glarmesterskolen/Glarmester Jensen, Fårevejle.

Gourmetslagter:

Rikke Juulsgaard Lauridsen (Herning), UCC Holstebro/Fruehøj Slagter, Herning.

Grafisk tekniker:

Alexander Agle Christensen (Aalborg), TECHCOLLEGE/Johnsen Graphic Solutions A/S, Grenaa.

Gulvlægger:

Laust Emil Fritzen (Nykøbing Sj) Next Uddannelse, København/Jimmis Gulvservice, Nykøbing Sj.

Industritekniker:

Jeppe Bangshøj Hermann (Aalborg), TECHCOLLEGE/VMR Ltd., Vietnam.

Karrosseritekniker:

Nichlas Rosenkilde Thomsen (Karup), Teknisk Skole Silkeborg/VW Herning.

Klejnsmed:

Sven Borup Christophersen (Mariager), Tradium/Lund Metal A/S Randers.

Kok:

Valdemar Alfred Krog Hesselbjerg Jørgensen (Vejle), Hansenberg/ Børkop Vandmølle, Børkop.

Konditor:

Nicoline Vinding Mikkelsen (København), ZBC Ringsted/Lagkagehuset, København.

Kosmetiker:

Freja Bechmann Jensen (Humlebæk), NEXT Uddannelse, København.

Maskinsnedker:

Lukas Kristoffer Brorfelde (Holbæk), Herningsholm Erhvervsskole/ Malthe Gormsen ApS, Herlev.

Mediegrafiker:

Chris Borch Lind (Kolding), Hansenberg/Opening A/S, Vejle.

Murer:

Jacob Trærup Ahlgreen (Nørre Snede), Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:

Marie Louise Dahl Vorm (Brønshøj), Skive Tekniske Skole/ Buhls Møbelpolstrer; Hillerød.

Møbelsnedker:

Jacob Primdahl Abrahamsen (Gredstedbro), Syddansk Erhvervsskole/Gesten Bådaptering, Gesten.

Personvognsmekaniker:

Mathias Fristrup Krogshave (Aabybro), TECHCOLLEGE/P. J. Auto, Vadum.

Social- og sundhedsassistent:

Katja Mai Rønne (Holbæk) og Sascha Saunte Porsbo Pedersen (Vig) begge Sosu Sjælland/region Sjælland.

Tagdækker:

Simon Lund (Randers), Learnmark Horsens/Olsens Tagdækning, Spentrup.

Teknisk isolatør:

Nikolaj Andersen (Nørresundby), EUC Nordvestsjælland/ Persolit Entreprenørfirma A/S, Nørresundby.

Tjener:

Emma Hjorth (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Nordisk Spisehus, Aarhus.

Tækkemand:

Patrik Terry Hjorth Engman (Holbæk), Den Jyske Håndværkerskole/ Tækkepartner ApS, Holbæk.

Tømrer:

Jesper Sonne Nørgaard (Horsens), TECHCOLLEGE/ Byggefirmaet Westenholz ApS, Horsens.

Vvs – energiuddannelsen:

Dennis Juhl (Odense), Syddansk Erhvervsskole/Vantinge VVS, Ringe.

 

Tilmeldte fag

Konkurrencefag

Anlægsgartner
Anlægsstruktør
Autolakerer
Automatiktekniker
Bager
Blomsterdekoratør
Brolægger
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Cater
Detailhandel
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Gourmetslagter
Grafisk tekniker
Gulvlægger
Industritekniker
Karrosseritekniker
Klejnsmed
Kok
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Mediegrafiker
Murer
Møbelpolstrer
Møbelsnedker
Personvognsmekaniker
Smørrebrødsjomfru
Sosu-assistent
Tagdækker
Teknisk Isolatør
Tjener
Tækkemand
Tømrer
Vvs– energiuddannelsen

 

Demonstrationsfag

Chauffør
Gartner
Handelsuddannelsen
Lager
Landmand
Lufthavnsoperatør
Procesoperatør
Pædagogisk Assistent
Receptionist
Redder
Serviceassistent
Skiltetekniker
Slagter
Teknisk Designer
Ventilationstekniker

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+