Vindere DM i Skills 2016

Anlægsgartner

Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College.

Anlægsstruktør

Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn.

Automatiktekniker

Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd.

Bager

Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted.

Blomsterdekoratør

Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen.

Brolægger

Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København.

Bygningsmaler

Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners.

Bygningssnedker

Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør

Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners.

Cater og Smørrebrødsjomfruer

Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia.

Detailhandel

4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU.

Detailslagter

Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro.

Elektriker

Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg.

Ernæringsassistent

Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne.

Flisemurer

Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg.

Frisør

Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen) Hansenberg

Glarmester

Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland

Gulvlægger

Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec.

Industritekniker

Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole.

Klejnsmed

Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole.

Kok

Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.

Konditor

Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted

Kosmetiker

Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København.

Maskinsnedker

Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole.

Murer

Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer

Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole.

Møbelsnedker

Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole.

Personvognsmekaniker

Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium.

Social- og sundhedsassistent

Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland.

Tagdækker

Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens.

Teknisk isolatør

Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland.

Tjener

Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg.

Tækkemand

Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole.

Tømrer

Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København.

VVS- og energispecialist

Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) EUC Syd.

 

Tilmeldte fag

Her kan du se en oversigt over de fag, som er tilmeldt DM i Skills 2016. Fagene er opdelt i konkurrencefag og demonstrationsfag.

Konkurrencefag

Anlægsstruktør
Anlægsgartner
Automatiktekniker
Bager
Blomsterdekoratør
Brolægger
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Cater
Detailhandel
Detailslagter
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Gulvlægger
Industritekniker
Klejnsmed
Kok
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Murer
Møbelpolstrer
Møbelsnedker
Personvognsmekaniker
Smørrebrødsjomfru
Social- og sundhedsassistent
Tagdækker
Teknisk isolatør
Tjener
Tækkemand
Tømrer
Vvs – energispecialist

Demonstrationsfag

Autolakerer
Chauffør
Gartner
Grafisk tekniker
Handelsuddannelsen
Industrislagter
Karosseritekniker
Lager
Landmand
Mediegrafiker
Procesoperatør
Pædagogisk assistent
Receptionist
Redder
Serviceassistent
Skiltetekniker
Teknisk Designer
Urmager
Ventilationstekniker
Værktøjsmager

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+