Vindere DM i Skills 2014

Anlægsstruktør:

(arbejder parvis) Claus Smedegaard Herping – Lemvig – Mercantec – Nørgaards Fliser og Sune Thesbjerg Olesen – Spjald – Mercantec – Spjald Entreprenørforretning A/S

Bager:

Asger Skov Hansen – Herfølge – ZBC Ringsted – Cofoco Airport Solutions

Brolægger:

(arbejder parvis) Dennis Breinholm Laursen – Bramming – Learnmark Horsens – LS Brolægning og Mathias Nørgård Jensen – Hobro – Learnmark Horsens – Skive Kommune Park og Vej

Bygningsmaler:

Daniel Fernandez – Aalborg – Construction College Aalborg – Malerfirma Carsten Sørensen A/S

Bygningssnedker:

Peter Boye Larsen – Marstal – Svendborg Erhvervsskole – Ærø Møbler

Bygningsstruktør:

Jeppe Mosegaard Johansen – Christiansfeld – AMU Vest – NCC Construction Danmark A/S

Detailhandel:

(arbejder i hold) Anders Viborg Christensen, Alexander Tomra Svanholm, Freja Valsted Hansen, Rasmus Alexander Frost, Maiken Engelbrecht Vadmand Riise, Thomas Villadsen – alle fra Aalborg Handelsskole

Detailslagter:

Rune Lunde Havgaard – Aalborg – Tech College Aalborg – Rævhede Naturprodukter

Elektriker:

Rasmus Sørensen – Bagsværd – TEC – Teknisk Erhvervsskole Center – PH-EL

Ernæringsassistent:

Pernille Oduncu – Søborg – Hotel- og Restaurantskolen – Seniorcenter Møllegården

Flisemurer:

Kasper Hansen – Aabenraa – EUC Syd – Apos, Andr. Petersen & Søn

Frisør:

Signe Grødahl Petersen, Korsør, Syddansk Erhvervsskole, Syddansk Erhvervsskole

Glarmester:

Rasmus Øberg Pedersen – Glostrup – EUC Nordvestsjælland – Glarmester Langbøl

Gulvlægger:

Kim Søndergaard Petersen – Nr. Nebel – Mercantec – Garant Hemmet v/M.C. Tæpper og Gardiner A/S

Industritekniker:

Rasmus Ellgaard Klysner Jensen – Aars – Metal College Aalborg – Maskinfabrikken Fuglsangs Eftf. A/S

Klejnsmed:

Phillip Thierry Laxholt – Tilst – Aarhus Tech – Richard Thomsen A/S

Konditor:

Katrine Horsted Oehlenschlæger – Aarhus – ZBC Ringsted – Langenæs Bageri

Kosmetiker:

Heidi Mertins – Lyngby – CPH West – Moisture ApS

Maskinsnedker:

Jan Reenberg Nørby Kristensen – Lemvig – Skive Tekniske Skole – Bækmarksbro Kistefabrik

Murer:

Anders Tonsgaard – Nykøbing Mors – EUC Nordvest – Gunnar Klausen A/S

Møbelpolstrer:

Kirsten Kjeldberg Hansen – Aabenraa – Skive Tekniske Skole – Kjærs Auto- og Møbelpolstring

Møbelsnedker:

Thomas Rørvang – Vejle – Syddanske Erhvervsskole og Syddansk Erhvervsskole

Personvognsmekaniker:

Nick Wøbbe Jensen – Nørresundby – Auto College Aalborg – Brdr. Hosbond A/S

Social- og sundhedsassistent:

(arbejder parvis) Louise Ullemose – Sønderborg – Social- og sundhedsskolen Syd – Sønderborg Kommune og Nadia Catherine Hagbard – Bylderup-Bov – Social- og sundhedsskolen Syd – Region Syd

Tagdækker:

Kasper Johannesen Nielsen – Aulum – Learnmark Horsens – Sørens Tagdækning ApS

Teknisk Isolatør:

Mathias Urth Mortensen – Ikast – EUC Nordvestsjælland – Uldjysk Isolering

Tækkemand:

Jacob Ranch Enemark – Sønderborg – Den Jydske Haandværkerskole – Tækker Toft ApS

Tømrer:

Daniel Kirk Hansen – Thissted – EUC Nordvest – Carsten Fisker Nørhår Tømrer og Snedker

Vvs-energiuddannelse:

Daniel Svend Krabsen – Kolding – Hansenberg – B. Lyhne VVS ApS

 

Tilmeldte fag

Her kan du se en oversigt over de fag, som er repræsenteret ved DM i Skills 2014 i Aalborg:

Konkurrencefag

Anlægsstruktør
Bager
Brolægger
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Detailslagter
Detailhandel
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Gulvlægger
Industritekniker, cnc-drejning og fræsning
Teknisk Isolatør
Klejnsmed
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Murer
Møbelpolstrer
Møbelsnedker
Personvognsmekaniker
Sosu-assistent
Tagdækker
Tækkemand
Tømrer
VVS – energiuddannelsen

Demonstrationsfag

Anlægsgartner
Automatiktekniker
Datatekniker
Digital Media uddannelsen
Grafisk Tekniker
Landbrugsuddannelserne – Dyr, planter og natur
Mediegrafiker
Pædagogisk assistent
Serviceassistent
Skiltetekniker
Teknisk Designer
Vognmaler
Værktøjsmager

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+