Vindere DM i Skills 2013

Anlægsstruktør:

(arbejder parvis)
Alexander Andreasen, Spjald, Spjald Entreprenør Forretning A/S, Herningsholm Erhvervsskole Simon Kjær Hviid, Thyborøn, Ib G. Jensen, Herningsholm Erhvervsskole

Bager:

Cecilie Rasmussen, Nordborg, Lagkagehuset Fredericia, Kold College

Brolægger:

(arbejder parvis) Daniel Abildgaard Lauridsen, Vordingborg, Dansk Kvalitets Brolægning, Københavns Tekniske Skole. Tobias Thøger Gram, Hillerød, Kaptains Brolægning, Københavns Tekniske Skole

Bygningsmaler:

Jacob Kofod, Aakirkeby, Malerfirma Brian Kofod, Aakirkeby, Syddansk Erhvervsskole

Bygningssnedker:

Jonas Tøndering Dinesen, Kolding, O.M.Spring, Svendborg Erhvervsskole

Bygningsstruktør:

Jeppe Mosegaard Johansen, Christiansfeld, NCC Construction Danmark, AMU Vest

Detailhandeluddannelsen (arbejder i hold)

Nana Risom Poulsen, Vejle, Campus Vejle
Janni Underbjerg Nebel, Vejle, Campus Vejle
Mette Møss Pedersen, Vejle, Campus Vejle
Alex Madsen, Vejle, Campus Vejle

Detailslagter:

Michael Søgaard Torp, Bilka Odense M, Syddansk Erhvervsskole Vejle

Elektriker:

René Svarrer Christensen, Frederikshavn, Strandby Elteknik A/S, EUC Nord

Ernæringsassistent:

Mie Maage Eskesen, Haarby, Ringe Kost- og Realskole, Svendborg Erhvervsskole

Flisemurer:

Søren Hvidberg Henriksen, Hjørring, Kaj Mølbjerg A/S, EUC Nord

Frisør:

Musette Maria Annike Steen, Ringe, Quest Odense, Syddansk Erhvervsskole

Glarmester:

Mathias Dittman Wriedt, Birkerød, Glarmester H.P. Olsen & Søn, København, EUC Nordvestsjælland

Grafisk Tekniker:

Jens Martinsen, Hjørring, Dafolo A/S, Media College Aalborg

Gulvlægger

– på grund af tekniske problemer er alle deltagere kåret som vindere:
Casper Kanne De Claville, Faaborg, Faaborg-Midt Gulve, Mercantec
Christian Thomsen, Odense, OK Gulve, Mercantec
Jeppe Haulrik Andersen, Lystrup, Hammelsvang A/S, Mercantec
Kasper Lind Ipsen, København N, Allan Olsen Gulvbelægning Eftf. ApS, Københavns Tekniske Skole
Teddy Robert Haaeman, Frederiksberg, BT Gulve A/S, Københavns Tekniske Skole

Industritekniker:

Glenn Guldbæk Luther, Ishøj, AKS Gruppen, Hvidovre, Københavns Tekniske Skole

Klejnsmed:

Martin E. Thomsen Mattesen, Tylstrup, Marel Salmon A/S, Odense, Metal College Aalborg

Konditor:

Chalotte Nielsen, Odense, Bæks Konditori Odense, ZBC Ringsted

Kosmetiker:

(to vindere) Fie Louise Ranche-Madsen, København Ø, skolepraktik, CPH West. Ditte Molbech Sørensen, Mørke, skolepraktik, Style og Wellness College Aalborg

Maskinsnedker:

Jesper Justesen, Greve, Solrød Møbel og Maskinsnedkeri, Skive Tekniske Skole

Mediegrafiker:

Johan Sode Rung, Brønshøj, Gebet Aps, Københavns Tekniske Skole

Murer:

Mathias Nielsen, Holstebro, DD Huse, Herningsholm Erhvervsskole

Møbelpolstrer:

Kirsten Kjeldberg Hansen, Kjærs Auto- og Møbelpolstring, Skive Tekniske Skole

Møbelsnedker:

Rune Voldum, Jönsson, Københavns Tekniske Skole

Personvognsmekaniker:

Jesper Daugaard, Egtved, Thomsens Auto Aps, Lunderskov, Syddansk Erhvervsskole

Social- og sundhedsassistent:

(arbejder parvis) Liv Birkefeldt, Silkeborg, Silkeborg Kommune, SOSU Silkeborg. Maria Katballe, Kjellerup, Silkeborg Kommune, SOSU Silkeborg

Tagdækker:

Anders Stürup Jelager, Helsingør , KBK Tangententreprise A/S, EUC Nordvestsjælland

Teknisk Isolatør:

Philip Larsen Sonnichsen, Søborg, Kr.Dreyer A/S, EUC Nordvestsjælland

Tækkemand:

Eskil Nerland Duus, Stråtækker Michael Jakobsen, Den jydske Haandværkerskole

Tømrer:

Tobias Skov Pedersen, Skovlunde, N.A. Nielsen og Søn, Københavns Tekniske Skole

Vvs- energiuddannelsen:

Mike Dethlefsen, Vejen, Vejen VVS-service ApS, Hansenberg

 

Tilmeldte fag

Her kan du se en liste over de dag, som var tilmeldt DM i Skills 2013. Fagene står opdelt i konkurrencefag og demonstrationsfag.

Konkurrencefag

Anlægsstruktør
Bager
Brolægger
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Detailhandel
Detailslagter
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Grafisk Tekniker
Gulvlægger
Industritekniker, cnc-drejning og fræsning
Teknisk Isolatør
Klejnsmed
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Mediegrafiker
Murer
Møbelpolstrer
Møbelsnedker
Personvognsmekaniker
Sosu-assistent
Tagdækker
Tækkemand
Tømrer
VVS – energiuddannelse

Demonstrationsfag

Anlægsgartner
Detailhandel
Landbrugsuddannelserne – Dyr, planter og natur
Pædagogisk assistent
Serviceassistent
Skiltetekniker
Transporterhvervet
Vognmaler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+