Vindere DM i Skills 2012

Anlægsstruktør:

Kent Grantoft Madsen (Bogense) – Søndersø Entreprenør og Vognmandsforretning A/S – AMU Fyn og Thomas Rene Hee Schou (Fredericia) – Din Entreprenørpartner A/S – AMU Fyn

Bager:

Rasmus Hagelquist Pedersen (Hasselager) – Bagergården Hinnerup – Uddannelsescenter Holstebro

Bygningsmaler:

Maria Steensgaard Hansen (Gadbjerg) – Malerfirmaet Jens Madsen ApS. Vandel – Syddansk Erhvervsskole

Bygningssnedker:

Nicolai Dilsø (Jyllinge) – H.M. Hansen ApS, Hvidovre – Erhvervsskolen Nordsjælland

Bygningsstruktør:

Simon Haahr Larsen (Harndrup) – Arkil Bro og Beton A/S – AMU Fyn

Detailslagter:

Thomas Lund Petersen – Slagter Friis, Frederiksberg – Food College Aalborg

Elektriker:

Magnus Lund Nielsen (Nibe) Step Tech ApS – Tech College Aalborg

Ernæringsassistent:

Line Felthaus Ladegaard (Skive) Kantinen Skive Tekniske Skole – Mercantec

Flisemurer:

Søren Hvidberg Henriksen (Vrå) Kaj Mølbjerg A/S – EUC Nord

Herrefrisør:

Maria Christensen – Shape Intercoiffure – Syddansk Erhvervsskole

Damefrisør:

Musette Annika Rasmussen – Quest – Syddansk Erhvervsskole

Glarmester:

Tobias Snoer Pedersen (Humlebæk) Glarmestre Carl Pedersen & Søn A/S – EUC Nordvestsjælland

Gulvlægger:

Lars Lindberg Andersen (Brøndby Strand) Lund Gulve – Københavns Tekniske Skole

Industritekniker:

Frederik Bjerregaard Jensen (Rask Mølle) RM Spåntagning A/S – Learnmark Horsens

Klejnsmed:

Tommy Haastrup Jørgensen (St. Velling – Fredericia) ECM Industries A/S – Syddansk Erhvervsskole

Konditor:

Chalotte Nielsen (Odense) Bæks Konditori Odense – ZBC Ringsted

Kosmetiker:

Mille Petersen Hjortshøj – Comwell Kellers Park – Syddansk Erhvervsskole

Maskinsnedker:

Jimmi Simonsen (Allingåbro) Brd. Andersen Møbelsnedkeri A/S – Herningsholm Erhvervsskole

Murer:

Mathias Nielsen (Holstebro) DD Huse – Herningsholm Erhvervsskole

Møbelpolstrer:

Sjoukje Van der Veen (Hillerød) Buhl’s møbelpolstring, Hillerød – Skive Tekniske Skole

Møbelsnedker:

Thor August Arnild Peitersen (Århus N) Gert Kjeldtoft Brabrandt – Københavns Tekniske Skole

Personvognsmekaniker:

Mads Mortensen (Galten) Nellemann Århus – Aarhus Tech

Social- og sundhedsassistent:

Jeanette Bønke (Brøndby) Albertslund Kommune, Reg. Hovedstaden – SOCU C og Christina V. Delf (Brøndby) Rødovre Kommune, Reg. Hovedstaden – SOCU C

Tagdækker:

Benjamin Meyer Heitmann (Tilst) Skantag A/ S – Learnmark Horsens

Teknisk Isolatør:

Frederik Møller Hauge – Danisol Teknisk Isolering Aps. – EUC Nordvestsjælland

Tækkemand:

Egon Egholm Thomasen (København N) – Den Jydske Haandværkerskole

Tømrer:

Tobias Skov Pedersen (Skovlunde) – N.A. Nielsen & Søn – Københavns Tekniske Skole

VVS- og energispecialist:

Tobias Brøndergaard (Sunds) – Herning VVS – Herningsholm Erhvervsskole

 

Tilmeldte fag

Her kan du se en liste over de dag, som var tilmeldt DM i Skills 2012. Fagene står opdelt i konkurrencefag og demonstrationsfag.

Konkurrencefag

Anlægsstruktør
Bager
Bygningsmaler
Bygningssnedker
Bygningsstruktør
Detailslagter
Elektriker
Ernæringsassistent
Flisemurer
Frisør
Glarmester
Gulvlægger
Industritekniker, maskin
Klejnsmed
Konditor
Kosmetiker
Maskinsnedker
Murer
Boligmontering(møbelpolstrer)
Møbelsnedker
Personvognsmekaniker
Sosu-assistent
Tagdækker
Teknisk isolatør
Tækkemand
Tømrer
VVS – energiuddannelserne

Demonstrationsfag

Anlægsgartner
Brolægger
Grafisk tekniker
Mediegrafiker
Skiltetekniker
Stenhugger
Stukatør
Vognmaler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sådan håndterer SkillsDenmark coronavirus situationen.LÆS MERE
+