Stor dansk tilslutning til WorldSkills Shanghai 2026

Knapt har euforien lagt sig efter EuroSkills Herning 2025, før den danske forberedelse til WorldSkills Shanghai 2026 begynder.

Mens begejstringen over EuroSkills Herning 2025 stadig mærkes, er fagene og SkillsDenmark allerede i fuld gang med forberedelserne til WorldSkills Shanghai 2026.

– Vi er positivt overrasket over, hvor mange fag, der foreløbigt har tilmeldt sig WorldSkills Shanghai 2026. Det skyldes uden tvivl, at EuroSkills Herning gik over al forventning for de danske deltagere, siger Jens Søndergaard Hansen, chefkonsulent og landsholdschef i SkillsDenmark.

Deltagelse i internationale mesterskaber handler ikke kun om muligheden for at få medaljer med hjem. Skillsmesterskaber genererer også faglig udvikling, der er vigtig for alle fag.

– Et fag kan aldrig være sikre på at opnå medaljer til et mesterskab, men de kan være helt sikre på at få et stort internationalt netværk. Og netværk skaber nye ideer, ny faglighed, nye sponsorer og nye kompetencer, hvilket også er ”guld” værd at få med hjem for fagene, siger Jens Søndergaard Hansen.

SkillsDenmark ser meget positivt på den høje tilslutning til deltagelsen i WorldSkills Shanghai 2026, og ser frem til arbejdet med det kommende Skills Team Denmark 2026.

Følgende fag er foreløbigt tilmeldt WorldSkills Shanghai 2026

  • ICT Network Infrastructure
  • Mechatronics
  • CNC Turning
  • CNC Milling
  • Software Applications Development
  • Welding
  • Wall and Floor Tiling
  • Autobody Repair
  • Electronics
  • Web Technologies
  • Industrial Control
  • Bricklaying
  • Carpentry
  • Automobile Technology
  • Cooking
  • Restaurant Service
  • Car Painting
  • Refrigeration and Air Conditioning
  • IT Network Systems Administration
  • Health and Social Care
  • Concrete Construction Work
  • Industry 4.0
  • Heavy Vehicle Technology
  • Hotel Reception
  • Robot Systems Integration
Search