Skillslandsholdet finpudser formen før afrejsen til WorldSkills Shanghai 2026.
Skillslandsholdet har nu været samlet for sidste gang inden afrejsen til WorldSkills i Shanghai.
Efter måneders forberedelse nærmer det store mål sig. Nu handler det om at få de sidste detaljer på plads – både fagligt og mentalt – inden kursen sættes mod Shanghai.
Weekendens landsholdssamling havde derfor fokus på, hvordan de sidste træningsdage frem mod afrejsen skal prioriteres – både for deltagere, dommere og trænere.
En del af forberedelserne handler om at styrke deltagernes mentale overskud og give dem værktøjer, de kan bruge, når konkurrencedagene bliver intense. Deltagerne blev blandt andet introduceret til de tre R’er: Registrer, Release og Re-fokuser.
Det er et værktøj, som Johanne Marie Lindhard Pedersen, der stiller op for Danmark i Hotel Reception, allerede har taget til sig:
“Jeg kommer helt sikkert til at bruge de her tre R’er, når jeg står midt i konkurrencen. Hvis det hele bliver meget overvældende, kan jeg bruge dem til at tage et skridt tilbage, få overblik og re-fokusere på opgaven.”
En WorldSkills-konkurrence stiller ikke kun store krav til deltagerne. Også dommere og trænere bruger den sidste landsholdssamling på at forberede sig på den særlige situation, de møder, når konkurrencen går i gang.
For dommerne handler det blandt andet om at skabe de bedst mulige rammer for deltagernes præstationer – også når presset bliver stort.
Det gælder blandt andre True Tylak, der er dommer i CNC Milling. For ham handler de sidste forberedelser ikke længere om at få fagligheden på plads, men om at træne det, der sker, når konkurrencen spidser til:
“Vi skal arbejde med de små detaljer. Fagligheden er på plads, men det er bevidstheden om konkurrencen, vi skal have fat på. Vi skal sætte vores fagatlet, Casper, i nogle meget intense situationer for at finde problemerne og udfordringerne frem, så han kan træne at møde det maksimale pres.”
Sportsfysiolog og søvnekspert Lars Johansen fra Team Danmark gav også konkrete råd til, hvordan deltagerne bedst forbereder sig på tidsforskellen.
“I skal ikke være så bekymrede for jetlag. Seks timers tidsforskel til Shanghai bliver ikke et stort problem, og man kan gøre meget selv ved at forberede sig. Det handler blandt andet om at gå tidligt i seng dagene op til afgang og planlægge, hvornår og hvor meget man skal sove under rejsen. Når I ankommer til Shanghai, skal I også bruge dagslyset strategisk.”
Med den sidste landsholdssamling gennemført er fællesforberedelserne nu rundet af. De kommende dage og uger står på intensiv træning og finpudsning af de sidste detaljer, inden flyet letter mod Shanghai.
For landsholdets fagatleter handler det nu om at holde fokus, få de sidste detaljer på plads og gøre sig klar til at konkurrere mod verdens bedste.