Deltagere

Her kan du se en oversigt over deltagerne til WorldSkills i 2015.

Det danske landshold 2015 bestod af 18 af landets dygtigste unge håndværkere, som deltog i 17 forskellige fag (struktørerne var et to-mandshold). I alt deltog omkring 1.200 unge fra hele verden.

Liste over deltagere og fag:

Fag: Autolakerer (Car Painting)
Navn: Mike Sørensen
Skole: Teknisk Skole Silkeborg
Arbejdsplads: JB-Autolakering

Fag: Bager (Bakery)
Navn: Stephanie Carbel Svendgaard
Skole: Kold College
Arbejdsplads: Byen’s Brød,  Silkeborg

Fag: Bygningsmaler (Paintning and Decorating)
Navn: Marco Mathias Dyrvig Brems
Skole: Syddansk Erhvervsskole
Arbejdsplads: A-Z Maleren/Østjysk Spartelfirma

Fag: Bygningssnedker (Joinery)
Navn: Peter Boye Larsen
Skole: Svendborg Erhvervsskole
Arbejdsplads: Ærø Møbler A/S

Fag: Bygningsstruktør (Concrete Construction Work)
Navn: Jimmie Rosengaard Andersen
Skole: AMU Fyn
Arbejdsplads: Peter Arsleff

Fag: Bygningsstruktør (Concrete Construction Work)
Navn: Kasper Jensen
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: CG Jensen A/S

Fag: Flisemurer (Wall and Floor Tiling)
Navn: Daniel Brodde Thomsen
Skole: EUC Nord
Arbejdsplads: Hæstrup Murerforretning ApS

Fag: Grafisk tekniker (Print Media Technology)
Navn: Nick Dolleris Seeger
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: Kailow Graphic A/S

Fag: Industritekniker – drejning (CNC Turning)
Navn: Nikolaj Vadstrup Pedersen
Skole: Mercantec
Arbejdsplads: Grundfos A/S

Fag: Industritekniker – fræsning (CNC Miling)
Navn: Robin Wilfred Oudal
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads: Aks Finmekanik

Fag: Karrosseritekniker (Autobody Repair)
Navn: Søren Holm Frandsen
Skole: Teknisk Skole Silkeborg
Arbejdsplads: Bjarne Nielsen A/S

Fag: Kok (Cooking)
Navn: Kristoffer Ringsing
Skole: Selandia
Arbejdsplads: Støvlet Katrines Hus

Fag: Mediegrafiker (Graphic Design Technology)
Navn: Stefan Pedersen Fritsche
Skole: Københavns Tekniske Skole
Arbejdsplads:

Fag: Murer (Bricklaying)
Navn: Jens Peter Vestergaard
Skole: Herningsholm Erhvervsskole
Arbejdsplads: Ole Ibsen A/S

Fag: Møbelsnedker (Cabinetmaking)
Navn: Thomas Vilain Rørvang
Skole: Svendborg Erhvervsskole
Arbejdsplads: Bruhn /Rørvang ApS

Fag: Personvognsmekaniker (Automobile Technology)
Navn: Jesper Stie Sørensen
Skole: Syddansk Erhvervsskole
Arbejdsplads: A. Boesenbæk A/S

Fag: Tjener (Restaurant Service)
Navn: Puk Maria Søndergaard Mortensen
Skole: Hansenberg
Arbejdsplads: Hotel Legoland

Fag: Tømrer (Carpentry)
Navn: Thorbjørn Paw Stryger
Skole: CELF
Arbejdsplads: GFK Huse ApS