Resultater for DM 2014

Her kan du se en liste med alle vinderne fra DM i Skills 2014:

Anlægsstruktør: (arbejder parvis) Claus Smedegaard Herping – Lemvig – Mercantec – Nørgaards Fliser og  Sune Thesbjerg Olesen – Spjald – Mercantec – Spjald Entreprenørforretning A/S

Bager: Asger Skov Hansen – Herfølge – ZBC Ringsted – Cofoco Airport Solutions

Brolægger: (arbejder parvis) Dennis Breinholm Laursen – Bramming – Learnmark Horsens – LS Brolægning og  Mathias Nørgård Jensen – Hobro – Learnmark Horsens – Skive Kommune Park og Vej

Bygningsmaler: Daniel Fernandez – Aalborg – Construction College Aalborg – Malerfirma Carsten Sørensen A/S

Bygningssnedker: Peter Boye Larsen – Marstal – Svendborg Erhvervsskole – Ærø Møbler

Bygningsstruktør: Jeppe Mosegaard Johansen – Christiansfeld – AMU Vest – NCC Construction Danmark A/S

Detailhandel: (arbejder i hold)
Anders Viborg Christensen, Alexander Tomra Svanholm, Freja Valsted Hansen, Rasmus Alexander Frost, Maiken Engelbrecht Vadmand Riise, Thomas Villadsen – alle fra Aalborg Handelsskole

Detailslagter: Rune Lunde Havgaard – Aalborg – Tech College Aalborg – Rævhede Naturprodukter

Elektriker: Rasmus Sørensen – Bagsværd – TEC – Teknisk Erhvervsskole Center – PH-EL

Ernæringsassistent: Pernille Oduncu – Søborg – Hotel- og Restaurantskolen – Seniorcenter Møllegården

Flisemurer: Kasper Hansen – Aabenraa – EUC Syd – Apos, Andr. Petersen & Søn

Frisør: Signe Grødahl Petersen, Korsør, Syddansk Erhvervsskole, Syddansk Erhvervsskole

Glarmester: Rasmus Øberg Pedersen – Glostrup – EUC Nordvestsjælland – Glarmester Langbøl

Gulvlægger: Kim Søndergaard Petersen – Nr. Nebel – Mercantec – Garant Hemmet v/M.C. Tæpper og Gardiner A/S

Industritekniker: Rasmus Ellgaard Klysner Jensen – Aars – Metal College Aalborg – Maskinfabrikken Fuglsangs Eftf. A/S

Klejnsmed: Phillip Thierry Laxholt – Tilst – Aarhus Tech – Richard Thomsen A/S

Konditor: Katrine Horsted Oehlenschlæger – Aarhus – ZBC Ringsted – Langenæs Bageri

Kosmetiker: Heidi Mertins – Lyngby – CPH West – Moisture ApS

Maskinsnedker: Jan Reenberg Nørby Kristensen – Lemvig – Skive Tekniske Skole – Bækmarksbro Kistefabrik

Murer: Anders Tonsgaard – Nykøbing Mors – EUC Nordvest – Gunnar Klausen A/S

Møbelpolstrer: Kirsten Kjeldberg Hansen – Aabenraa – Skive Tekniske Skole – Kjærs Auto- og Møbelpolstring

Møbelsnedker: Thomas Rørvang – Vejle – Syddanske Erhvervsskole og Syddansk Erhvervsskole

Personvognsmekaniker: Nick Wøbbe Jensen – Nørresundby – Auto College Aalborg – Brdr. Hosbond A/S

Social- og sundhedsassistent: (arbejder parvis) Louise Ullemose – Sønderborg – Social- og sundhedsskolen Syd – Sønderborg Kommune og Nadia Catherine Hagbard – Bylderup-Bov –  Social- og sundhedsskolen Syd – Region Syd

Tagdækker: Kasper Johannesen Nielsen – Aulum – Learnmark Horsens – Sørens Tagdækning ApS

Teknisk Isolatør: Mathias Urth Mortensen – Ikast – EUC Nordvestsjælland – Uldjysk Isolering

Tækkemand: Jacob Ranch Enemark – Sønderborg – Den Jydske Haandværkerskole – Tækker Toft ApS

Tømrer: Daniel Kirk Hansen – Thissted – EUC Nordvest – Carsten Fisker Nørhår Tømrer og Snedker

Vvs-energiuddannelse: Daniel Svend Krabsen – Kolding – Hansenberg – B. Lyhne VVS ApS