Vinderne af DM i Skills 2017

Følgende vandt DM i Skills 2017 i deres fag:
(Vinderens hjemby i parentes efter navnet)

Anlægsgartner:
Ditte Lassen (Thorsø), Anlægsgartner Lis Mikkelsen ApS, Hammel, og Silas Skovhus Kragh (Viby J), Arne Skyum ApS, Hasselager. Begge er elever fra Jordbrugets Uddannelsescenter, Beder.

Anlægsstruktør:
Jakob Bruun Østerberg (Millinge), Millinge Maskinstation, Millinge og Jacob Krogsgaard Pilegaard (Faaborg), Korinth Entreprenørfirma, Faaborg. Begge er fra Amu Fyn.

Autolakerer:
Mads Pallisgaard Holm (Thyholm), Teknisk Skole Silkeborg/3N Lakering, Thisted.

Automatiktekniker:
Nikolaj Christensen (Kjellerup), Mercantec/Grundfos, Bjerringbro.

Bager:
Fie Hyldegaard Mortensen (Stenlille), ZBC Ringsted/Sejers Konditori, Sorø.

Blomsterdekoratør:
Julie Horne Larsen (Øster Vrå), Handelsfagskolen/Florina Blomster, Øster Vrå.

Brolægger:
Marco Jensen (Tappernøje), Brolæggerkompagniet Roskilde og Mathias Mogenstein Schwartz (Fredriksværk), PP Brolægning, Roskilde. Begge er fra NEXT Uddannelse, København.

Bygningsmaler:
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Ansager), Rybners/Malermester Kurt Skovdal, Tistrup.

Bygningssnedker:
Frederik Riber (Haslev), Roskilde Tekniske Skole/Tømrermester Madsen, Præstø.

Bygningsstruktør:
Mille Christine Eriksen (Næstved), Per Aarsleff A/S, Åbyhøj og Alexander Juhlin Jensen (Næstved), C.C. Brun Entreprise, Herlufmagle. Begge er fra EUC Sjælland.

Cater/Smørrebrødsjomfru:
Simona Daskute (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Spiseriet 8000, Skødstrup.

Detailhandel:
Mie Høyer Håkansson (Hillerød) og Christina Lindbo (Helsingør) elever på K-nord.

Elektriker:
Mikkel Rifbjerg Pedersen (Nykøbing F), CELF/Marielyst El, Væggerløse.

Ernæringsassistent:
Matthias Hindborg Palmelund (Valby), Syddansk Erhvervsskole, Madhuzet Zahlesvej, Ringsted.

Flisemurer:
Frederik Nielsen (Aalborg), TECHCOLLEGE/M. Thomsen Støtt A/S, Aalborg.

Frisør:
Emilie Mølby (Fredericia), Syddansk Erhvervsskole/Holk Intercoiffure, Kolding.

Glarmester:
Lasse Lindgreen Nielsen (Fårevejle), EUC NVS/Glarmesterskolen/Glarmester Jensen, Fårevejle.

Gourmetslagter:
Rikke Juulsgaard Lauridsen (Herning), UCC Holstebro/Fruehøj Slagter, Herning.

Grafisk tekniker:
Alexander Agle Christensen (Aalborg), TECHCOLLEGE/Johnsen Graphic Solutions A/S, Grenaa.

Gulvlægger:
Laust Emil Fritzen (Nykøbing Sj) Next Uddannelse, København/Jimmis Gulvservice, Nykøbing Sj.

Industritekniker:
Jeppe Bangshøj Hermann (Aalborg), TECHCOLLEGE/VMR Ltd., Vietnam.

Karrosseritekniker:
Nichlas Rosenkilde Thomsen (Karup), Teknisk Skole Silkeborg/VW Herning.

Klejnsmed:
Sven Borup Christophersen (Mariager), Tradium/Lund Metal A/S Randers.

Kok:
Valdemar Alfred Krog Hesselbjerg Jørgensen (Vejle), Hansenberg/ Børkop Vandmølle, Børkop.

Konditor:
Nicoline Vinding Mikkelsen (København), ZBC Ringsted/Lagkagehuset, København.

Kosmetiker:
Freja Bechmann Jensen (Humlebæk), NEXT Uddannelse, København.

Maskinsnedker:
Lukas Kristoffer Brorfelde (Holbæk), Herningsholm Erhvervsskole/ Malthe Gormsen ApS, Herlev.

Mediegrafiker:
Chris Borch Lind (Kolding), Hansenberg/Opening A/S, Vejle.

Murer:
Jacob Trærup Ahlgreen (Nørre Snede), Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:
Marie Louise Dahl Vorm (Brønshøj), Skive Tekniske Skole/ Buhls Møbelpolstrer; Hillerød.

Møbelsnedker:
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gredstedbro), Syddansk Erhvervsskole/Gesten Bådaptering, Gesten.

Personvognsmekaniker:
Mathias Fristrup Krogshave (Aabybro), TECHCOLLEGE/P. J. Auto, Vadum.

Social- og sundhedsassistent:
Katja Mai Rønne (Holbæk) og Sascha Saunte Porsbo Pedersen (Vig) begge Sosu Sjælland/region Sjælland.

Tagdækker:
Simon Lund (Randers), Learnmark Horsens/Olsens Tagdækning, Spentrup.

Teknisk isolatør:
Nikolaj Andersen (Nørresundby), EUC Nordvestsjælland/ Persolit Entreprenørfirma A/S, Nørresundby.

Tjener:
Emma Hjorth (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Nordisk Spisehus, Aarhus.

Tækkemand:
Patrik Terry Hjorth Engman (Holbæk), Den Jyske Håndværkerskole/ Tækkepartner ApS, Holbæk.

Tømrer:
Jesper Sonne Nørgaard (Horsens), TECHCOLLEGE/ Byggefirmaet Westenholz ApS, Horsens.

Vvs – energiuddannelsen:
Dennis Juhl (Odense), Syddansk Erhvervsskole/Vantinge VVS, Ringe.