Vindere ved DM i Skills 2015

Her kan du se resultatet af DM i Skills 2015:

Anlægsstruktør: (arbejder parvis) Jacob Bossen Rahr, AMU Vest, Kjelkvist A/S og Thomas List Skov, AMU Vest, Arkil A/S

Automatiktekniker: Martin Robenhagen van der Bijl, Mercantec, Lego Systems A/S

Bager: Stephanie Svendgaard, Kold College, Byen’s Brød

Blomsterdekoratør: Camilla Hugger Tarp, Handelsfagskolen, Koldings Blomsterhus

Brolægger: (arbejder parvis) Mikkel Hansen, Københavns Tekniske Skole, KFH Belægning og Jonas Rørbæk, Københavns Tekniske Skole, Kaj Bøje Pedersen A/S

Bygningsmaler: Marco Brems, Syddansk Erhvervsskole, A-Z Maleren v/ Freddie Groth

Bygningssnedker: Peter Boye Larsen, Svendborg Erhvervsskole, Ærø Møbler A/S

Bygningsstruktør: (arbejder parvis) Casper Priisholm Bertelsen, AMU Fyn, CG Jensen A/S og Jimmie Rosengaard Andersen, AMU Fyn, Per Aarsleff A/S

Cater: Mie Elise Christensen, Teknisk Skole Silkeborg, Rambøll – Aarhus

Detailhandel: (Arbejder i hold af 4) Louise Engelsen, Michael Aggerholm, Nanna Nielsen og Oswald Laugesen, alle fra CPH West, SmartBox

Detailslagter: Annika Gunneklev, Food College Ålborg, Slagter Ole

Elektriker: Sune Lerdahl, Svendborg Erhvervsskole, El-gården Svendborg

Ernæringsassistent: Nikolaj Rosenkilde Kølbæk, Uddannelsescenter Holstebro, Holstebro Sygehus

Flisemurer: Daniel Brodde Thomsen, EUC Nord, Hæstrup Murerforretning ApS

Frisør: Rie Øland Bjerre, Tech College Aalborg, Br. Seidelinsgades Frisør

Glarmester: Niklas Christophersen, EUC Nordvestsjælland, Nielsenglas.dk ApS

Grafisk tekniker: Nick Dolleris Seeger, Københavns Tekniske Skole, Kailow A/S

Gulvlægger: Andreas Lasse Hempel Mogensen, Mercantec, Qvalitet Gulvbelægning ApS

Industritekniker: Robin Wilfred Oudal, Københavns Tekniske Skole, AKS Finmekanik

Klejnsmed: Jesper Krog Sørensen, EUC Nordvest, Bila A/S

Kok: Patrick Bach Andersen, Hotel- og Restaurantskolen, København, Restaurant Øl & Brød BY MIKKELER

Konditor: Freja Krarup Johansen, ZBC Ringsted, Brødkunsten

Kosmetiker: Søsser Katrine Klit, Tech College Aalborg, Tech College Aalborg

Maskinsnedker: Steffen Troelsen, Herningsholm Erhvervsskole, Virklund sport

Mediegrafiker: Stefan Pedersen Fritsche, Københavns Tekniske Skole, Københavns Tekniske Skole

Murer: Jens Peter Vestergaard, Herningsholm Erhvervsskole, Ole Ibsen A/S

Møbelpolstrer: Cecilie Vibe Hansen, Skive Tekniske Skole, Lonnies Møbelpolstring

Møbelsnedker: Thomas Vilain Rørvang, Svendborg Erhvervsskole, Bruhn/Rørvang

Personvognsmekaniker: Nikolaj Sommer Kristensen, Mercantec, Kjeldbjergvejens Auto

Smørrebrødsjomfru: Emma Leth Studsgaard Larsen, Hotel- og Restaurantskolen, København, Rugvænget Smørrebrød

Social- og sundhedsassistent: (arbejder parvis) Stephanie Sejling Clausen, Social- og sundhedsskolen i Silkeborg, Silkeborg Kommune og Sofie Ramy Corfitsen, Social- og sundhedsskolen i Silkeborg, Hospitalsenhed Midt

Tagdækker: Sebastian Skjødt, EUC Nordvestsjælland, HN Tagentreprise ApS

Teknisk Isolatør: Kasper Forslund, EUC Nordvestsjælland, Persolit Entreprenørfirma A/S

Tjener: Emma Kathrine Hansen, Teknisk Skole Silkeborg, Nordisk spisehus

Tømrer: Thorbjørn Paw Stryger, CELF, GFK Huse ApS

Vvs- og energispecialist: Rasmus Bundgaard Vilhelmsen, Hansenberg, Regner & Claus Sørensen VVS ApS