Vindere af DM i Skills 2019

Her er listen over vinderne i de 43 konkurrencefag ved DM i Skills 2019 i Arena Næstved:
I enkelte tilfælde har vi ikke oplysning om vinderens hjemby.
Man kan se fotos af samtlige vindere på https://www.flickr.com/photos/skillsdenmark/albums/

Alubygger: Mathias Sejerbo Jensen, Jægerspris. EUC NVS – Husmer Glas og Facade, Frederikssund

Anlægsgartner: Kamilla Saltoft Finderup Andersen, Roskilde, Anlægsgartnerfirmaet Kirkegaard A/S, Glostrup, og Alexander Herluf Hansen, Lille Skensved, Entreprenør Teknik, Køge – begge er fra Roskilde Tekniske Skole.

Anlægsstruktør: Julius Erik Nielsen, Olsens Entreprenør service ApS, Brædstrup og Mark Carbel Svendgaard, Entreprenørfirmaet Jens Jørgensen A/S, Brædstrup – begge fra Learnmark Horsens og begge bor i Brædstrup.

Autolakerer: Philip Pedersen, Vedbæk. College360, Lakexperten, Elkjærgruppen, Lynge.

Automatiktekniker: Jesper Lundborg, Aalborg. TECHCOLLEGE, Danish Crane Building A/S, Nibe.

Bager: Linda Katrine Holst Kjeldsen, Tistrup. UCH Uddannelsescenter Holstebro, HVIDE SANDE BAGERI.

Blomsterdekoratør: Mia Neergaard Andreasen, Roskilde. Teknisk Skole Roskilde, Blomsteriet, Fuglebjerg.

Brolægger: Sebastian Holck Larsen, Skanderborg, Brolæggeren ApS, Odder og Sebastian Oliver Lisbjerg, Odense N. Begge er fra Aarhus Tec.

Bygningsmaler: Kamilla Højrup, Horsens, Syddansk Erhvervsskole, Malerfirmaet Bent Skovsgaard, Odder.

Bygningssnedker: Steffen Slott Jørgensen, Borup. Roskilde Tekniske Skole, Hoffmann A/S, Næstved.

Bygningsstruktør: Marc Fonnesbæk, Aars og Peter Bjerre Skammelsen, Hobro. Begge fra AMU Nordjylland og Lars Pedersen & Søn A/S, Suldrup.

Detailhandel: Rasmus Brøndum Mølsmark, Kalundborg. Salling Group Academy, Kalundborg, Føtex Kalundborg.

Elektriker: Jonas Thrane Bendt, Skibby. CELF, Hoffmann A/S, Glostrup.

Ernæringsassistent: Lisa Lehmann Frost, Bryrup. Syddansk Erhvervsskole – Vejle. Bryrup Børnehaven Spiloppen, Hedensted.

Flisemurer: Samuel Birk Axelsen, TECHCOLLEGE,,Nibe Entreprenør & Transport A/S

Frisør: Amanda Kyen Andersen, Vejen. Syddansk Erhvervsskole, Holk Intercoiffure, Kolding.

Glarmester: Kristoffer Bast, Vissenbjerg. EUC NVS, Redtz Glas og Facade, Odense SØ.

Gourmetslagter: Nanna Lundsgaard, Aalborg. TECHCOLLEGE, Slagteren Hasseris, Aalborg.

Grafisk tekniker: Mathias Møller Jørgensen, Nibe. TECHCOLLEGE, Nordcolor, Aalborg.

Gulvlægger: Martin Brøgger Nielsen, Gjern. Mercantec, Gulvmanden Horn, Fårvang.

Industritekniker: Rasmus Frøland, København. NEXT Uddannelse København, Thoka Finmekanik ApS, Dragør.

Karrosseritekniker: Simon Jacobsen, Aalborg. College360, Bayern Autogroup , Aalborg.

Klejnsmed: Anton Riber, Esbjerg. Rybners, Qubiqa A/S, Esbjerg.

Kok: Mathias Dyhr Rothmann, Kastrup. ZBC, Restaurant Næs, Kalundborg.

Konditor: Anne Banke, Brønshøj. ZBC, Carlsberg Breweries, København.

Kosmetiker: Asta Frederikke Strange Andersen, Randers. GF 2-elev på TECHCOLLEGE i Aalborg.

Maskinsnedker: Kristian Dyhrberg Andersen, Roslev. Skive College, Frontego A/S, Nykøbing M.

Mediegrafiker: Vibe Sonne, Kolding. Hansenberg, Trademark Textiles, Kolding.

Murer: Nikolaj Skydsgaard Hansen, Videbæk. Herningsholm Erhvervsskole, Hnn Byggefirma ApS, Videbæk.

Møbelpolstrer: Ida Iver, Odder. Skive College, Nicolai Bisgaard – Møbelpolstrer, Odder.

Møbelsnedker: Snorre Steenstrup Dyhr, Syddansk Erhvervsskole, OT – Lauridsen ApS.

Personvognsmekaniker: Daniel Balsby Nielsen, København. TEC, Molges Biler, København.

Receptionist: Thera Kartz Johansen, TECHCOLLEGE, Comwell Hotel Kellers Park.

Slagter: Morten Øgendahl, Aabenraa. ZBC, Danish Crown Blans, Sønderborg.

Smørrebrød og Catering: Stine Brøndum Pedesen, Aalborg. TECHCOLLEGE, Cobham SATCOM, Pandrup.

Social- og sundhedsassistent: Cecilie Volquartz Gejl, Herning Kommune og Christa Marie Riis, Region Midtjylland. Begge fra Social & SundhedsSkolen, Herning.

Tagdækker: Nicolai Junge Mikkelsen, Grindsted. Learnmark Horsens, Hetag Tagdækning Syd A/S, Hedensted.

Teknisk Isolatør: Ebrahim Amiri, Holbæk, EUC Nordvestsjælland, Persolit Entreprenørfirma A/S, Munkebo.

Tjener: Freja Staghøj Mortensen, Lyngby. Hotel- og Restaurantskolen København, Admiral Hotel SALT bar og restaurant, København.

Tækkemand: Michael Rønning Bonde, Aarup. Den jydske Haandværkerskole, Højfyns Tække- Og Isoleringsservice ApS, Aarup.

Tømrer: Mikkel Victor Larsen, Albertslund. NEXT Uddannelse København, MT Højgaard A/S, Søborg.

Urmager: Kian Mazda Ghaziani, Ringsted. ZBC Ringsted.

Vvs-energispecialist: Emil Wang, Glostrup. TEC, VVS & Taggruppen Entreprise ApS, Rødovre.