Resultater ved DM i Skills 2012

Her kan du se resultaterne fra DM i Skills 2012:

Anlægsstruktør: Kent Grantoft Madsen (Bogense) – Søndersø Entreprenør og Vognmandsforretning A/S – AMU Fyn og Thomas Rene Hee Schou (Fredericia) – Din Entreprenørpartner A/S – AMU Fyn

Bager: Rasmus Hagelquist Pedersen (Hasselager) – Bagergården Hinnerup – Uddannelsescenter Holstebro

Bygningsmaler: Maria Steensgaard Hansen (Gadbjerg) – Malerfirmaet Jens Madsen ApS. Vandel – Syddansk Erhvervsskole

Bygningssnedker: Nicolai Dilsø (Jyllinge) – H.M. Hansen ApS, Hvidovre – Erhvervsskolen Nordsjælland

Bygningsstruktør: Simon Haahr Larsen (Harndrup) – Arkil Bro og Beton A/S – AMU Fyn

Detailslagter: Thomas Lund Petersen – Slagter Friis, Frederiksberg – Food College Aalborg

Elektriker: Magnus Lund Nielsen (Nibe) Step Tech ApS – Tech College Aalborg

Ernæringsassistent: Line Felthaus Ladegaard (Skive) Kantinen Skive Tekniske Skole – Mercantec

Flisemurer: Søren Hvidberg Henriksen (Vrå) Kaj Mølbjerg A/S – EUC Nord

Herrefrisør: Maria Christensen – Shape Intercoiffure – Syddansk Erhvervsskole

Damefrisør: Musette Annika Rasmussen – Quest – Syddansk Erhvervsskole

Glarmester: Tobias Snoer Pedersen (Humlebæk) Glarmestre Carl Pedersen & Søn A/S – EUC Nordvestsjælland

Gulvlægger: Lars Lindberg Andersen (Brøndby Strand) Lund Gulve – Københavns Tekniske Skole

Industritekniker: Frederik Bjerregaard Jensen (Rask Mølle) RM Spåntagning A/S – Learnmark Horsens

Klejnsmed: Tommy Haastrup Jørgensen (St. Velling – Fredericia) ECM Industries A/S – Syddansk Erhvervsskole

Konditor: Chalotte Nielsen (Odense) Bæks Konditori Odense – ZBC Ringsted

Kosmetiker: Mille Petersen Hjortshøj – Comwell Kellers Park – Syddansk Erhvervsskole

Maskinsnedker: Jimmi Simonsen (Allingåbro) Brd. Andersen Møbelsnedkeri A/S – Herningsholm Erhvervsskole

Murer: Mathias Nielsen (Holstebro) DD Huse – Herningsholm Erhvervsskole

Møbelpolstrer: Sjoukje Van der Veen (Hillerød) Buhl’s møbelpolstring, Hillerød – Skive Tekniske Skole

Møbelsnedker: Thor August Arnild Peitersen (Århus N) Gert Kjeldtoft Brabrandt – Københavns Tekniske Skole

Personvognsmekaniker: Mads Mortensen (Galten) Nellemann Århus – Aarhus Tech

Social- og sundhedsassistent: Jeanette Bønke (Brøndby) Albertslund Kommune, Reg. Hovedstaden – SOCU C og Christina V. Delf (Brøndby) Rødovre Kommune, Reg. Hovedstaden – SOCU C

Tagdækker: Benjamin Meyer Heitmann (Tilst) Skantag A/ S – Learnmark Horsens

Teknisk Isolatør: Frederik Møller Hauge – Danisol Teknisk Isolering Aps. – EUC Nordvestsjælland

Tækkemand: Egon Egholm Thomasen (København N) – Den Jydske Haandværkerskole

Tømrer: Tobias Skov Pedersen (Skovlunde) – N.A. Nielsen & Søn – Københavns Tekniske Skole

VVS- og energispecialist: Tobias Brøndergaard (Sunds) – Herning VVS – Herningsholm Erhvervsskole